Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

  Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!  Zapraszamy do kontaktu

  BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
  Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
  Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

  Co to jest regres ubezpieczeniowy?

  Co to jest regres ubezpieczeniowy?

  opublikowano 12 marca, 2015, przez specjalista

  Wykup ubezpieczenia nie zwalnia z przestrzegania pewnych zasad. Dlatego ubezpieczyciel może nie tylko wypłacić odszkodowanie, ale również starać się o jego zwrot. Od kogo i za co? Oto odpowiedzi na te pytania.

  Najprościej mówiąc, regres ubezpieczeniowy jest to roszczenie zwrotne, które przysługuje zakładowi ubezpieczeń. Nie zawsze wykupienie ubezpieczenia OC jest równoznaczne z pokryciem kosztów  szkody przez ubezpieczyciela. Najczęściej zdarza się tak w kilku przypadkach.

  Ubezpieczyciel ma prawo do zwrotu odszkodowania, gdy:

  • szkoda powstała w wyniku ewidentnego zaniedbania

  • spowodowałeś wypadek pod wpływem alkoholu bądź narkotyków

  • uciekłeś z miejsca wypadku

  • prowadziłeś skradziony pojazd bądź bez uprawnień

  • spowodowałeś wypadek, nie posiadając ważnego OC

   Wymienione powyżej sytuacje to tak zwany regres nietypowy. Drugim rodzajem jest regres typowy, który odnosi się do takich sytuacji, gdzie sprawcą nie jest ubezpieczający, ale osoba trzecia, np. sąsiad, który nas zalał. (link do wpisu "Odszkodowanie za zalane mieszkanie")

  Ponieważ dobro poszkodowanego jest zawsze najważniejsze, ubezpieczyciel po wypłaceniu odszkodowania, zgłosi się do sprawcy szkody o wyrównanie swoich strat. Podobnie postępuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowanie ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez ważnej obowiązkowej polisy OC.

  Jeśli szkoda została spowodowana pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC, odpowiedzialność ponosi właściciel i kierowca (jeśli są to dwie różne osoby). Wtedy UFG wszczyna postępowanie regresowe wobec obu  osób. Jednak spłata należności przez jedną z nich, zwalnia drugą z obowiązku.

  Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, gdy ubezpieczyciel wypłacił Ci zaniżone odszkodowanie, zgłoś się do Langner Odszkodowania. Pomożemy Ci odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i w dochodzeniu pełnej, należnej kwoty.

  Możliwość komentowania została wyłączona.