Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

    Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!



    Zapraszamy do kontaktu

    BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
    Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
    Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

    Co zrobić podczas wypadku?

    Co zrobić podczas wypadku?

    opublikowano 7 stycznia, 2015, przez specjalista

    Lekka stłuczka, niegroźna kolizja czy ogromny wypadek z udziałem kilku pojazdów – każda sytuacja jest niebezpieczna i niesie za sobą skutki, które w przyszłości mogą okazać się bardzo poważne. Mimo że wielu kierowców zachowuje szczególną ostrożność, na polskich drogach wciąż dochodzi do wielu groźnych zdarzeń. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami lub świadkami wypadku?

    Niezależnie od rodzaju sytuacji upewnij się, czy nikt nie ucierpiał i nie został ranny. Jeśli tak, przystąp do udzielania pierwszej pomocy oraz wezwij pogotowie (numer 999) oraz policję (numer 997). W momencie wypadku dookoła zbiera się dużo ludzi, którzy tylko stoją i obserwują, co się stało. Jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze zwracaj się bezpośrednio do konkretnej osoby. Komunikat „Niech ktoś przyniesie apteczkę z samochodu” jest o wiele mniej skuteczny niż np. „Chłopaku w czerwonej bluzie i w czarnej czapce! Przynieś apteczkę z samochodu”. Osoba, do której  się zwrócisz, poczuje się w obowiązku spełnienia Twojej prośby.

    Pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca wypadku. Włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy w przepisowej odległości za pojazdem (na autostradach i drogach ekspresowych – 100m, na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym – 30-50m, w terenie zabudowanym – max 1m). Jeśli są osoby ranne lub ofiary śmiertelne, nie przestawiaj pojazdów ani nie przesuwaj kawałków znajdujących się na jezdni! W innym wypadku, usuń pojazdy z drogi, aby nie blokowały ruchu i nie stwarzały niebezpiecznych sytuacji.

    Gdy na miejsce zdarzenia przyjedzie patrol policji, poproś o sporządzenie notatki urzędowej o wypadku. W takiej notatce powinny znajdować się: dane sprawcy wypadku, numer rejestracyjny pojazdu, nazwa ubezpieczyciela sprawcy, numer polisy OC. Jeśli policja nie będzie mogła sporządzić takiego dokumentu, sam zapisz te dane wraz z marką i modelem pojazdu i zapytaj, w której komendzie będziesz mógł odebrać notatkę. Dzięki niej procedura uzyskania odszkodowania OC powinna być sprawniejsza.

    Jeśli w wypadku nikt nie ucierpiał, a sprawca przyznaje się do winy, możecie sami sporządzić oświadczenie, w którym przyznaje się do winy. Warto, aby taki dokument podpisali również świadkowie zdarzenia – w ten sposób trudniej będzie podważyć jego wartość, próbując się odwołać od podpisanego oświadczenia (np. powołując się na szok powypadkowy). W oświadczeniu powinno znajdować się: godzina, data, miejsce wypadku, dane pojazdów uczestniczących (marki i modele, numery rejestracyjne i VIN), dane kierowców wraz z numerami praw jady, dane świadków, opis okoliczności wypadku (najlepiej wraz ze szkicem sytuacyjnym), opis uszkodzeń, numery polis OC wraz z nazwą ubezpieczyciela i datą wystawienia oraz jednoznaczne oświadczenie, kto jest sprawcą i dlaczego. Jeśli boisz się, że mimo to sprawca będzie chciał wyprzeć się winy, wezwij policję. Czekając na patrol, zrób zdjęcia miejsca zdarzenia, pojazdów oraz poniesionych szkód.

    Langner Odszkodowania pomoże w dochodzeniu odszkodowań i pomoże w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela. Pamiętaj, że Ty jako poszkodowany masz prawo do wypłaty należytego odszkodowania z OC sprawcy.

    Możliwość komentowania została wyłączona.