Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

    Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!



    Zapraszamy do kontaktu

    BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
    Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
    Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

    Czy można starać się o odszkodowanie z OC w trakcie leczenia?

    Czy można starać się o odszkodowanie z OC w trakcie leczenia?

    opublikowano 24 marca, 2015, przez specjalista

    Wiele osób dochodzących do siebie po zdarzeniu zastanawia się, czy musi czekać do zakończenia leczenia, aby rozpocząć procedurę uzyskiwania odszkodowania. Żadne przepisy prawne nie nakazują takiego postępowania.

    Jak już wspominaliśmy wcześniej, termin roszczenia odszkodowania nie może nastąpić później niż w przeciągu 3 lat od  dnia powstania szkody i znania jej sprawcy (o ile nie istnieją przesłanki o przedłużeniu tego terminu "Termin wypłaty odszkodowania OC"). Nierzadko rehabilitacja potrafi trwać dłużej niż ten okres, dlatego nie warto rezygnować z  powiadomienia ubezpieczyciela o szkodzie i nie starać się o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy najszybciej jak to możliwe.

    Kiedy więc należy to zrobić? Szkodę można zgłosić nawet tego samego dnia, w którym miało miejsce zdarzenie. W dokumentacji powinny znaleźć się opisane wszystkie okoliczności, które mają wpływ na wypłatę odszkodowania, jednak istnieje możliwość jej późniejszego uzupełnienia. Dlatego też w przypadku uszczerbku na zdrowiu, gdy dokumentacja medyczna jest najważniejsza, nie ma obowiązku przedłożenia jej całego zbioru od początku do momentu zakończenia leczenia.

    Odszkodowanie nie musi być wypłacone jednorazowo. To znaczy, że pierwszą kwotę ubezpieczyciel może wypłacić na podstawie uzyskanych dokumentów jako kwotę bezsporną (wypłacanej po wstępnym zapoznaniu się z dokumentacją). Kolejne sumy wypłacane są np. po zakończeniu leczenia, gdy znane są już wszystkie możliwe konsekwencje zdarzenia lub też po poznaniu wszystkich okoliczności koniecznych do likwidacji szkody. Poszkodowany ma również prawo do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, gdy uzna, że wypłacono mu zaniżone odszkodowanie.

    O odszkodowanie z OC sprawcy można starać się już w trakcie leczenia. Należy jednak pamiętać, aby poinformować zakład ubezpieczeń o wszystkich poniesionych urazach tak, aby odszkodowanie było współmierne do wyrządzonych szkód. Jeśli nie wiesz, czy kwota jaką uzyskałeś od ubezpieczyciela nie jest zbyt niska, wypełnij formularz na stronie odkupimyszkody.pl, a specjaliści z Langner Odszkodowania, którzy od lat pomagają w dochodzeniu odszkodowań, przeanalizują Twoją sprawę i zobaczą, ile możesz jeszcze dostać.

    Możliwość komentowania została wyłączona.