Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!
opublikowano 3 czerwca, 2015, przez specjalista
Przeżycie wypadku dla wielu osób bywa traumatycznym przeżyciem. Jednym ze skutków takiego zdarzenia może być PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, który nieleczony potrafi przemienić się w ciężką chorobę.
Przyczyną samego zaburzenia jest przeżycie sytuacji, która odcisnęła ogromne piętno na psychice poszkodowanego. Może to być nie tylko sam wypadek komunikacyjny, co np. związana z nim śmierć bliskiej osoby.
Czas trwania stresu pourazowego jest różny – od kilku tygodni aż do kilku miesięcy. Jednak jeśli trwa dłużej niż miesiąc, wtedy mamy do czynienia z poważnym PTSD, który nieleczony potrafi mieć katastrofalne skutki, jak choćby trwała zmiana osobowości.
Jakie są najczęstsze objawy zespołu stresu pourazowego? To między innymi stan odrętwienia i zobojętnienia, problemy ze snem, wracanie wspomnieniami do traumatycznej sytuacji, izolacja od ludzi, odczuwanie lęku. Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć takich zachowań u osoby, która ostatnio przeżyła wypadek.
Fakt wystąpienia zespołu stresu pourazowego ma istotne znaczenie na wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jako jeden ze nieprzyjemnych skutków wypadku jest to również rezultat, za który należy się zwrot kosztów leczenia oraz samo wynagrodzenie szkody wyrządzonej przez sprawcę. Odpowiednio udokumentowany przebieg choroby należy dołączyć do dokumentacji dla ubezpieczyciela.
Jeśli potrzebujesz pomocy fachowca, skontaktuj się z Langner Odszkodowania, a pomożemy Ci dochodzić swoich praw w walce o odszkodowanie. W przypadku, gdy zostałeś poszkodowany w wypadku, który miał miejsce do 3 lat wstecz, dowiedz się, czy wypłacono Ci zaniżone odszkodowanie.