Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!
opublikowano 20 stycznia, 2015, przez specjalista
Powodem, dla którego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu, jest gwarancja pieniędzy na pokrycie wyrządzonej szkody. Bywają i takie zdarzenia, gdy naprawa uszkodzonego samochodu jest nieopłacalna lub też niemożliwa. W takich sytuacjach mówi się o szkodzie całkowitej.
Najprościej rzecz ujmując, szkoda całkowita polega na kompletnym zniszczeniu bądź utracie przedmiotu ubezpieczenia. Warto zaznaczyć, że ten termin nie jest zdefiniowany przez przepisy prawne.
O ile niemożność naprawy zniszczonego pojazdu jest zrozumiała, kiedy można stwierdzić jej nieopłacalność? Przyjmuje się, że jej koszt przekracza 100% wartości auta przed wypadkiem. To znaczy, że przy wypłacie odszkodowania powinieneś dostać dokładnie tyle, ile Twój pojazd był wart – nie więcej.
Jednak pieniądze mogą pochodzić z dwóch źródeł – sprzedaży wraku oraz od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego jeśli rzeczoznawca wyceni zniszczony pojazd na np. 2 000zł, a jego wartość przed zdarzeniem wynosiła 40 000zł, wtedy wypłata odszkodowania wynosi 38 000zł. Takie działanie jest nazywane metodą dyferencyjną.
Jeśli będziesz miał problem z wypłatą rekompensaty lub otrzymasz zaniżone odszkodowanie, zgłoś się do Langner Odszkodowania. Pomożemy Ci w uzyskaniu odszkodowania oraz w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela. Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe często zaniżają wartość pierwotną pojazdu, a kwota, jaką proponują, nigdy nie musi być ostateczną.