Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

    Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!



    Zapraszamy do kontaktu

    BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
    Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
    Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

    Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Zielonej Karcie

    Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Zielonej Karcie

    opublikowano 29 kwietnia, 2015, przez specjalista

    Wyjeżdżasz za granicę? Miej przy sobie Zieloną Kartę! To dokument, który znacząco pomoże Ci w momencie, gdy będziesz uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej.

    Mianem Zielonej Karty określony jest Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. To dowód na to, że jego właściciel posiada ważne ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które jest zgodne z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju odwiedzin i należącym do tzw. Systemu Zielonej Karty. Certyfikat jest wystawiany na okres minimum 15 dni, a władze odwiedzanego państwa uznają go bez żadnych dodatkowych opłat i formalności.

    System Zielonej Karty jest pewnym rodzajem porozumienia pomiędzy 47 państwami (ich listę znajdziesz na końcu artykułu). Dzięki niemu kierowcy nie muszą kupować polisy OC ważnej na terenie danego kraju i zarazem mają pewność, że otrzymają odszkodowanie od sprawcy szkody, nawet jeśli pojazd jest zarejestrowany za granicą. Taki układ ułatwia podróżowanie na międzynarodowych trasach, szczególnie w okresie urlopowym, gdy wiele osób z rodzinami wybiera się na wakacje.

    W Systemie Zielonej Karty dane kraje reprezentują tzw. Biura Narodowe, czyli organizacje zrzeszające zakłady ubezpieczeń w danym kraju, które prowadzą w działalność w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W imieniu swojego państwa Biuro podpisuje umowy z innymi Biurami. Na arenie międzynarodowej Polska jest reprezentowana przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

    Wewnątrz Systemu Zielonej Karty istnieje również tzw. Porozumienie Wielostronne podpisane przez jego 32 członków, m. in. przez PBUK. Ta umowa umożliwia kierowcom pojazdów zarejestrowanych w tych państwach poruszanie się po ich drogach bez wymogu posiadania Zielonej Karty. Warunkiem koniecznym jest jedynie ważne ubezpieczenie OC wykupione w kraju rejestracji pojazdu.

    Dlaczego System Zielonej Karty jest tak cennym porozumieniem? Ponieważ powstało z myślą o wszystkich kierowcach. Dzięki niemu jakiekolwiek procedury związane z  dochodzeniem odszkodowania i uzyskaniem pomocy w tej sprawie zostały ułatwione. Poszkodowany nie musi martwić o formalności, które są załatwiane przez odpowiednich korespondentów (krajowych partnerów zagranicznych ubezpieczycieli).

    Lista Członków Systemu Zielonej Karty: Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Iran Irlandia Islandia Izrael Lichtenstein Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Malta Maroko Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Tunezja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

    Możliwość komentowania została wyłączona.