Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

  Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!  Zapraszamy do kontaktu

  BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
  Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
  Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

  Gdy sprawca wypadku jest ze Szwajcarii...

  Gdy sprawca wypadku jest ze Szwajcarii…

  opublikowano 27 kwietnia, 2015, przez specjalista

  Wyobraź sobie sytuację, gdy dochodzi do wypadku komunikacyjnego. Zderzyły się dwa samochody. W jednym z nich jesteś Ty, poszkodowany. Z drugiego pojazdu wysiada sprawca całego zdarzenia, podchodzi do Ciebie i... okazuje się, że jest obcokrajowcem. Co robisz?

  Wbrew pozorom takich sytuacji na polskich drogach nie jest mało. W czasach, gdy ludzie nieustannie się przemieszczają, nigdy nie wiadomo, kto porusza się w pojeździe obok nas.  Wydawać by się mogło, że miejsce rejestracji samochodu sprawcy utrudnia całą procedurę dochodzenia odszkodowania. To nie prawda.

  Pamiętaj! Przede wszystkim, gdy dojdzie już do wypadku lub kolizji należy zabezpieczyć pojazdy, tak aby nie utrudniały ruchu drogowego, udzielić pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym i wezwać odpowiednie służby, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dopiero potem przystępujemy do formalności.

  Jako poszkodowanemu zawsze należy Ci się pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Jeśli znasz nazwę zagranicznego ubezpieczyciela pojazdu zarejestrowanego w EOG, Andorze, Serbii lub Szwajcarii, na stronie PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) sprawdź, kto jest jego korespondentem. Korespondent to przedstawiciel zagranicznego zakładu ubezpieczeń zatwierdzony przez organizację ubezpieczycieli na terenie danego kraju. To jego zadaniem będzie likwidacja szkody zawinionej przez klienta z zagranicy.

  Następny krokiem jest zgłoszenie szkody do korespondenta, który rozpocznie proces wypłaty odszkodowania z OC. Jeżeli jednak nie znasz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku, zgłoś się do PZU lub Warty, które dokonają wyceny szkody oraz oględzin pojazdu. W tym czasie PBUK ustali dane zagranicznego zakładu ubezpieczeń i przekaże sprawę jego polskiemu korespondentowi.

  W obu sytuacjach, gdy znasz lub nie znasz ubezpieczyciela sprawcy, jesteś chroniony jako poszkodowany. To znaczy, że istnieją odpowiednie procedury, których celem jest Twoje bezpieczeństwo i pewność, że otrzymasz sprawiedliwie odszkodowanie. W przypadku, gdy uważasz, że potrzebujesz pomocy, zgłoś się do Langner Odszkodowania.

  Możliwość komentowania została wyłączona.