Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

  Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!  Zapraszamy do kontaktu

  BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
  Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
  Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

  Jazda bez prawka nie popłaca

  Jazda bez prawka nie popłaca

  opublikowano 10 lipca, 2015, przez specjalista

  Wejście nowych przepisów drogowych spowodowały, że ilość zatrzymanych praw jazdy wzrosła. Jaki ma to wpływ na odszkodowanie w momencie wypadku?

  Przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w terenie zabudowanym skutkuje zabraniem prawa jazdy na 3 miesiące. Jeśli kierowca zostanie w tym czasie ponownie zatrzymany, zakaz wydłuża się do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie jest równoznaczne z całkowitą utratą dokumentu i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

  Mimo konsekwencji nie brakuje kierowców, którzy deklarują, że będą jeździć nawet bez prawka, jednak w swoich zapewnieniach zapominają o bezpieczeństwie innych oraz... swoich możliwościach finansowych. Nawet najostrożniejsza jazda może nie uchronić nas przed spowodowaniem kolizji lub wypadku.

  Załóżmy sytuację, w której straciłeś prawo jazdy na 3 miesiące z powodu przekroczenia prędkości w mieście. Nie przejmując się tym, rano wsiadasz za kierownicę  i jedziesz do pracy. Przecież w korku policja Cię nie zatrzyma, prawda? Problem pojawia się wtedy, gdy samochód przed Tobą zatrzymuje się, aby przepuścić pieszego na przejściu, a Ty za późno zacząłeś hamować i uderzasz w jego tył. Poszkodowany postanawia wezwać policję oraz zaczyna uskarżać się na ból w szyi.

  Oczywiście poszkodowany otrzymuje odszkodowanie z polisy OC sprawcy, czyli Twojej. I w tym momencie cała historia powinna się zakończyć, ale tylko teoretycznie. Ponieważ nie posiadałeś ważnego dokumentu, który pozwalał Ci na prowadzenie pojazdu, ubezpieczyciel korzysta z regresu ubezpieczeniowego i domaga się od Ciebie spłaty kwoty, który wypłacił wcześniej poszkodowanemu.

  Szkoda majątkowa są w stanie być dużo niższa niż szkoda osobowa, dlatego ze względu na okoliczności, nie warto ryzykować i prowadzić samochód bez ważnego dokumentu. Nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć na drodze, a konsekwencje potrafią ciągnąć się latami.

  Możliwość komentowania została wyłączona.