Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

    Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!



    Zapraszamy do kontaktu

    BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
    Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
    Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

    Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie OC?

    Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie OC?

    opublikowano 22 stycznia, 2015, przez specjalista

    Bycie poszkodowanym nie zawsze idzie w parze z wypłatą pełnego, należnego odszkodowania. Ubezpieczyciel ma prawo obniżyć je, powołując się na okoliczności obciążające ofiarę, nawet jeśli przyczyniła się do wypadku nieświadomie. Przyczynienie się poszkodowanego do szkody nie jest jednak postrzegane jednolicie w świecie prawa. O jakich sytuacjach mowa?

    Art. 362 Kodeksu Cywilnego

    W myśl treści przepisu Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. sprawca wypadku nie zawsze ponosi pełną odpowiedzialność za zdarzenie, chyba że wina leży wyłącznie po stronie poszkodowanego. Oznacza to, że ubezpieczyciel może zgodnie z prawem wypłacić zaniżone odszkodowanie. Jego wartość będzie związana ze stopniem przyczynienia się poszkodowanego do wypadku. Im wyższy procent, tym niższe odszkodowanie.

    Najczęstsze przyczyny

    Przekroczona prędkość, niezapięte pasy, brak włączonych świateł, jazda pod wpływem alkoholu – to najpopularniejsze błędy popełniane przez kierowców, którzy ucierpieli w wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego. Również jazda z pijanym kierowcą jest uznawana za przyczynienie się do zdarzenia. Sama świadomość, że prowadzący pił, zanim wsiadł do auta, jest obciążająca dla poszkodowanego pasażera.

    Wyjątki od reguły

    Istnieją jednak przypadki, w których poszkodowany nie ponosi winy za przyczynienie się lub spowodowanie wypadku. Do takowych należą sytuacje, gdy poszkodowany działał z powodu wyższych pobudek, np. celowo uderzył w barierkę, aby nie potrącić osoby, znajdującej się na jezdni.

    Warto pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na to, czy poszkodowany przyczynił się do wypadku i w jakim stopniu. Jest to dla nich koronny argument dla wypłacenia zaniżonego odszkodowania. Mimo że ustalenie związku przyczynowo-skutkowego między zachowaniem poszkodowanego a powstałą szkodą jest kluczowym elementem całej sprawy, ubezpieczyciel nie zawsze bada tę zależność. Ogranicza się jedynie do samego faktu. Zaniżone odszkodowanie musi mieć swoje uzasadnienie. Dlatego to nie Ty musisz udowadniać swoją niewinność, ale firma ubezpieczeniowa Twoją winę. Oczywiście, masz prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Walkę z ubezpieczycielem warto powierzyć profesjonalistom z doświadczeniem w tych kwestiach. Zgłoś się do Langner Odszkodowania. Warto pamiętać, że przyczynienie z mocy prawa ma zastosowanie jedynie w ubezpieczeniach OC. W pozostałych może znajdować się takowy zapis, dlatego uważnie przeczytaj wszelkie dokumenty, zanim je podpiszesz.

    Możliwość komentowania została wyłączona.