Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

  Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!  Zapraszamy do kontaktu

  BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
  Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
  Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

  Czy dziecko ponosi odpowiedzialność za wypadek?

  Czy dziecko ponosi odpowiedzialność za wypadek?

  opublikowano 17 marca, 2015, przez specjalista

  Wiele niefortunnych zdarzeń ma miejsce na skutek chwili nieuwagi. Dorosły wie, że musi zawsze odpowiadać za swoje czyny, niezależnie od tego, czy były zamierzone czy też nie. Jednak jak wygląda sytuacja dziecka, które spowodowało wypadek?

  To bardzo istotna kwestia z punktu widzenia uzyskania odszkodowania. Nie jest tajemnicą, że dorosły sprawca musi liczyć się z problemami ze strony ubezpieczyciela, gdy dochodzi do wypłaty odszkodowania. Na szczęście, rodzice dziecka, które jest winne zdarzeniu, nie muszą się o to martwić.

  Według art. 426 Kodeksu Cywilnego, którego treść brzmi „Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.”, dziecko nie ponosi konsekwencji za swój czyn. Wynika to z jego niedostatecznego rozwoju psychofizycznego, a tym samym, niezdolności do prawidłowego postępowania.

  Jak tę wiedzę przełożyć na wysokość odszkodowania? Rodzice małoletniego sprawcy mogą ubiegać się o odszkodowanie na zasadzie ryzyka. Jednak muszą się liczyć z tym, że zobowiązując się do naprawienia wyrządzonej szkody, należy uznać zasadność roszczeń poszkodowanego.

  Znajdujesz się podobnej sytuacji i nie wiesz, jak sobie  z tym poradzić? Zgłoś się do Langner Odszkodowania. Pomożemy Ci w uzyskaniu odszkodowania oraz w sprawnym rozwiązaniu całej sprawy.

  Możliwość komentowania została wyłączona.