Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!
opublikowano 18 grudnia, 2014, przez specjalista
To już tradycja, że zima (jak co roku) zaskakuje kierowców. Wielu z nas często usprawiedliwia się brakiem czasu na wymianę opon z letnich na zimowe czy sprawdzenie płynów eksploatacyjnych. Jednak warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie pojazdu na sezon zimowy potrafi uratować nas w wielu niebezpiecznych sytuacjach. Lepiej poświęcić jeden dzień na porządny przegląd samochodu niż później mieć problem z dochodzeniem odszkodowania po wypadku.
Wymiana opon
W porównaniu do wielu państw europejskich w Polsce nie istnieje przepis o obowiązkowej wymianie opon na zimowe (według prawa można jeździć na dowolnych oponach, których bieżnik ma minimum 1,6mm). Mimo to fachowcy zalecają, aby bieżnik opon, na których jeździmy zimą, wynosił co najmniej 4mm. W przeciwnym razie jazda może być bardzo niebezpieczna. Jeśli wybieramy się np. na narty za granicę, sprawdźmy, czy posiadanie opon zimowych nie jest wymagane przez ustawodawcę (to m.in. Austria, Francja, Czechy, Słowacja, Niemcy). Kolejnym powodem zadbania o opony jest ich wiek - im starsze i bardziej wyeksploatowane, tym mniejsza przyczepność do nawierzchni.
Przegląd płynówZmiana opon na zimowe to nie wszystko, czego potrzebuje Twój samochód podczas mrozów. Płyny eksploatacyjne odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu. Jeśli płyn chłodzenia, którego używamy, krzepnie w niskich temperaturach, może doprowadzić nawet do zniszczenia silnika. Właściwa temperatura płynu w układzie chłodzenia to -37°C. Test płynu trwa chwilę w każdym warsztacie. Wymiana płynu hamulcowego również jest istotna ze względu na pochłanianie wilgoci. Zimowy płyn do spryskiwaczy to podstawowe wyposażenie każdego auta na zimę W okresie zimowym warto zadbać o jakość paliwa lanego do pojazdu. Te z oznaczeniem "premium" są zdecydowanie lepsze i bardziej odporne na mrozy. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemu z odpalaniem silnika, jeśli ten jest równie dobrze przygotowany .
Zestaw do odśnieżaniaSkrobaczka do szyb, płyn ułatwiający odmarzanie, zmiotka - to elementy, które powinny być na wyposażeniu każdego zimowego samochodu. Ułatwiają poranne odśnieżanie, niezbędne do bezpiecznie użytkowania auta. Wielu kierowców często zapomina o tym, że na dachu ich pojazdu nie powinien zalegać śnieg. Jego zrzucenie jest bardzo istotne, ponieważ w przypadku hamowania jego część może spać na przednią szybę (i przysłonić nam widok) albo na innego uczestnika ruchu drogowego.
Na liście rzeczy do sprawdzenia także powinien się znaleźć akumulator, miejsca narażone na korozję, nadwozie oraz uszczelki. Tak sprawdzone auto jest gotowe na zimę i żadne niskie temperatury nie powinny narazić nas na kosztowne naprawy. Dokonany przegląd oraz wymiana elementów to również nasz argument w przypadku dojścia do wypadku drogowego. Ubezpieczyciel nie będzie mógł zrzucić winy na nieprzystosowanie samochodu do warunków atmosferycznych, a tym samym dochodzenie odszkodowania staje się skuteczniejsze.