Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

    Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!



    Zapraszamy do kontaktu

    BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
    Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
    Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

    Śmierć bliskiego a odszkodowanie

    Śmierć bliskiego a odszkodowanie

    opublikowano 6 marca, 2015, przez specjalista

    Śmierć członka rodziny bądź innej bliskiej osoby zawsze wiąże się z ogromnym bólem. Zdarza się, że jej odejście oznacza nie tylko stratę kogoś ważnego, ale i pogorszenie sytuacji życiowej.

    Te kwestie reguluje art. 446 paragraf 3 Kodeksu Cywilnego. Jego treść informuje o możliwości przyznania najbliższym stosownego odszkodowania, jeśli przez nagłe odejście nastąpiło pogorszenie sytuacji życiowej. Mowa tu o sytuacji zarówno materialnej, jak i niematerialnej, tzn. wpływ na pogorszenie zdrowia bliskiej osoby, utrata wsparcia i pomocy np. w wychowywaniu dzieci.

    Od 2008 roku rodzina i partnerzy (jeśli osoba pozostawała w nieformalnym związku) mają prawo do odszkodowania, renty bądź zadośćuczynienia z tytułu nagłej śmierci bliskiej osoby bez względu na sytuację materialną. Podstawą zatem jest samo cierpienie i szkoda dla psychiki. Nowelizacja, art. 446 paragraf 4 Kodeksu Cywilnego, wprowadzona 3 sierpnia 2008 roku pozwala na dochodzenie odszkodowania ze względu na sam fakt utraty członka rodziny i jego negatywnych skutków.

    Jednak zapis w artykule mówiący o stosownym odszkodowaniu nie reguluje kwoty. Wysokość odszkodowania jest zazwyczaj ustalana na podstawie stopnia krzywdy, pokrewieństwa ze zmarłym, czasu cierpienia i wieku osoby, która stara się o rekompensatę oraz wpływu na funkcjonowanie rodziny. W przypadku śmierci dziecka odszkodowanie dla rodziców jest uzależnione od wieku dziecka, utraty możliwości uczestniczenia w jego rozwoju oraz innych, indywidualnych aspektów.

    Jeśli osoba zmarła wspierała kogoś finansowo, np. małżonka, dzieci (na które płacił alimenty), wtedy ubezpieczyciel wypłaca, tzw. rentę alimentacyjną. Czas świadczenia jest ściśle określony – do momentu ukończenia nauki przez dziecko, znalezienia pracy przez małżonka, czy poprzez inne ustalone warunki.

    Dochodzenie odszkodowania wydaje się być kwestią drugorzędną wobec utraty bliskiego. Jednak nie należy rezygnować z prawa do jego wypłaty. Langner Odszkodowania od lat z powodzeniem pomaga w dochodzeniu odszkodowań, dlatego powierz mu swoją sprawę, aby mieć pewność wygranej.

    Możliwość komentowania została wyłączona.