Zadzwoń do nas. Tobie także pomożemy!

Skontaktuj się z nami
600 111 005
?

Wypełnij formularz

  Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!  Zapraszamy do kontaktu

  BEZPŁATNA ANALIZA DOKUMENTÓW
  Możesz załączyć dokumenty dotyczące szkody.
  Wyślij teraz nam swój kosztorys oraz dokument potwierdzający wysokość odszkodowania

  Wypadek czy kolizja?

  Wypadek czy kolizja?

  opublikowano 12 stycznia, 2015, przez specjalista

  Gdy dochodzi do zdarzenia na drodze, bardzo często jest nazywane wypadkiem lub kolizją naprzemiennie. Wbrew pozorom jest spora różnica nie tylko między ich znaczeniami, ale i procedurami postępowania w momencie zajścia. Jakie są definicje wypadku oraz kolizji?

  Definicja wypadku drogowego

  Powszechnie uznaje się, że wypadek jest zdarzeniem w ruchu lądowym spowodowanym przez nieumyślne złamanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego wynikiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia powodujące rozstrój zdrowia trwający powyżej niż 7 dni. Warto pamiętać, że rozstrój zdrowia nie musi być równoznaczny z pobytem w szpitalu. Nawet jeśli poszkodowany opuści go dzień po wypadku, ale jego skutki będą odczuwalne dłużej niż tydzień.

  Spowodowanie wypadku, nawet nieumyślnie, jest przestępstwem wymaga wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Do czasu jej przyjazdu nie należy usuwać pojazdów ani żadnych części z drogi – może to utrudnić późniejsze czynności.

  Definicja kolizji drogowej

  Kolizja to zdarzenie w ruchu lądowym spowodowane przez nieumyślne złamanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego wynikiem są straty materialne albo rozstrój zdrowia jednego z uczestników na czas poniżej 7 dni. W takiej sytuacji wezwanie policji nie jest obowiązkowe, a pojazdy należy usunąć z drogi, aby nie powodowały utrudnień w ruchu. Jeśli sprawca kolizji przyznaje się do winy, należy sporządzić oświadczenie, które pomoże w uzyskaniu odszkodowania. O tym, co powinno zawierać oświadczenie, dowiesz się z tego postu (Co zrobić podczas wypadku?).

  Różnica między wypadkiem a kolizją odgrywa ogromną rolę w pracy policji. Sprawca wypadku może liczyć się z karą ograniczenia wolności, podczas gdy sprawca kolizji zapłaci wysoki mandat oraz dostanie punkty karne. Prawidłowe zdefiniowanie zdarzenia drogowego jest również bardzo istotne przy wypłacie odszkodowania z OC.

  Możliwość komentowania została wyłączona.